Změna 2020 - hnutí pro všechny generace

Škola dětí a pro děti

Když se s Luďkem Bínou, dlouholetým starostou Petříkova na českobudějovicku, budete bavit o rozvoji obce, kterou společně s ním spravuje dalších šest zastupitelů, možná vám ukáže jednu zajímavost. Je jí památka na vznik místní školy: část prkna s datem a podpisem, stará mnoho desítek let. Při vyklízení prostoru školy a přípravě na její rekonstrukci ji před dvěma roky objevili bývalí žáci, kteří přišli pomoci. Ostatně, tak je to v malých obcích, kde lidé drží při sobě a vědí, že společně se všechno zvládne lépe, pravidlem.

Kolik let už škola funguje?

V minulém roce si petříkovská základní škola připomněla sedmdesát let od svého vzniku. Rodiče i babičky a dědečkové, kteří v ní kdysi začínali „rozum bráti“ mohou svým dětem a vnoučatům jen tiše závidět a přát jim, ať se jim ve škole ještě více líbí a ať je stále lepší a lepší.

Rekonstrukce za několik milionů

V létě roku 2018 byla zahájena velká rekonstrukce školní budovy. Trvala do podzimu. Za své vzala dokonce i školní kolna. Ale není čeho litovat. Na jejím místě vzniklo malé muzeum, kde se seznámíte s historií místního hasičského sboru i s trofejemi, které dobrovolní hasiči v různých soutěžích získali a můžete si prohlédnout i publikace o blízkém okolí a přírodě.

A co škola? Bylo přistavěno nové patro, v němž jsou dvě světlé a vzdušné třídy, kabinet a sociální zařízení. Zastupitelstvo to nemělo lehké. Náklady se vyšplhaly na 3 700 000 Kč, ale od ministerstva pro místní rozvoj se podařilo sehnat dotaci ve výši 1 500 000 Kč. Na obec, jež má necelých 300 obyvatel, je to velký úspěch, který jiní mohou závidět. Nezůstalo však jen u rekonstrukce základní školy. V letošním roce byla otevřena v jejím přízemí školka pro nejmladší obyvatele Petříkova. S úsměvem lze konstatovat, že s přechodem na vyšší formu vzdělání to tedy nebudou mít tak složité. Složitější to měl starosta a zastupitelé. Museli zabezpečit 817 990 Kč. S dotací, kterou získali od ministerstva financí ve výši 756 262 Kč, se to podařilo.  Do školky chodí 15 dětí a hlavně pro ně bude do konce letošního roku otevřeno u školky dětské hřiště v hodnotě 550 000 Kč. Ministerstvo pro místní rozvoj na něj přispěje dotací ve výši 388 500 Kč.

Kam mohou budoucí učitelé na praxi?

Škola úzce spolupracuje s Jihočeskou univerzitou. Je fakultní školou její Pedagogické fakulty a klinickým pracovištěm Teologické fakulty této univerzity. To znamená, že školu navštěvují v průběhu školního roku studenti pedagogických oborů, kteří mají připravené pro děti tvořivé pedagogické dílny, mohou zde realizovat pedagogickou praxi a v neposlední řadě získat podklady k bakalářským či diplomovým pracím.

Jak škola vypadá dnes?

V letošním školním roce navštěvuje školu 35 dětí a chodí do ní rády. Svědčí o tom mimochodem i jak se těšily na nové zrekonstruované prostory a jaký mají vztah ke svým učitelům. A pedagogové z toho mají samozřejmě radost. Hezky to vyjádřil ředitel Základní školy Petříkov Václav Tröstl: „Při komunikaci s rodiči klademe důraz na neformálnost, vstřícnost a dbáme na fakt, že vzdělání jejich dětí je naší společnou prioritou ... Dobře víme, že děti jsou to nejcennější, co máme, proto si myslím, že je naprosto normální se zajímat a vidět na vlastní oči, jak se s nimi ve škole pracuje. Rádi vysvětlíme co, jak a proč děláme a rádi si poslechneme jiné názory nebo vzpomínky na školu.“ To je také jeden z hlavních důvodů, proč se v Petříkově škole daří.  V zastupitelstvu má oporu. Učitelé si to uvědomují, obci a rodičům svou prací vycházejí maximálně vstříc.

Změna 2020

Letošní rok nebyl lehkým pro nikoho z nás. My jsme se rozhodli, že právě teď nastal ideální čas na změnu. V rámci našeho politického hnutí Změna 2020 jsme připravili politický program, který se zaměřuje na nejrůznější oblasti každodenního života. 

Přečtěte si, co bychom rádi změnili. Budeme rádi, když se nás rozhodnete v letošních volbách podpořit a společně budeme budovat lepší budoucnost pro vás i vaše děti.

Mohlo by vás zajímat

Kontakty

Napište nám:
info@zmena2020.cz
Sídlo:
Změna 2020
Bohunická 535
Týn nad Vltavou, 37501
IČO: 08773297
Jsme na sociálních sítích: