Změna 2020 - hnutí pro všechny generace

Rozhovor s panem Mrvkou

Jaký je důvod rozchodu s ČSSD a s čím přichází Změna 2020 do krajských voleb. Na to vám v rozhovoru odpovídá pan Ing. Stanislav Mrvka.

Komentátor: Dalším hostem našeho volebního studia je Stanislav Mrvka, dobrý den.

p. Mrvka: Dobrý den.

Komentátor: Změna 2020, vás jsme byli zvyklí potkávat v pozici starosty Jindřichova Hradce jako člena ČSSD. Kandidujete za nový politický subjekt. A myslím, že nejen mě, ale i velkou spoustu lidí to velmi překvapilo a zaskočilo. Co vás vedlo k tomu, že jste se pardon „na stará kolena“ rozhodl v podstatě začít znovu?

p. Mrvka: Tak vy jste to správně řekl „na stará kolena“. Víte v těhle letech už člověk má takový tendence, že si může říkat to, co si skutečně myslí a není potřeba, aby byl formován do nějakých myšlenek a aktivit, s kterými on nesouhlasí. Já jsem v minulém volebním období dělal předsedu klubu starostů a primátorů zvolených za ČSSD, což bylo zhruba 307 starostů a primátorů, takže jsem byl v úzkém kontaktu samozřejmě s vedením strany a bylo naprosto jednoznačně vidět, že vedení strany se rozchází s tím, co vychází z potřeb lidí z těch obcí a z těch měst. No a viděl jsem, že ty tendence jsou daleko větší než se zdálo na první pohled. My jsme tehdy založili jakési hnutí s názvem „zachraňme ČSSD“, ve kterém jsem byl jedním z aktivistů. Dva roky jsme se snažili zachránit něco, co se vlastně ukázalo, že zachránit nejde. Nakonec jsme se tedy rozhodli, že nebudeme přeběhlíci a nebudeme utíkat do žádné strany, jelikož chceme prostě prosazovat to, co původně ČSSD prosazovala, takže jsme si raději založili vlastní hnutí.

Komentátor: Já musím říct, že z mého pohledu je to poměrně odvážný krok, protože přece jenom vy jste si v té straně vytvořil své postavení a svoji pozici. Ve finále vás vlastně tento krok stál i mnohaleté působení na radnici v Jindřichově Hradci. To muselo bolet!

p. Mrvka: Tak já jsem s tím samozřejmě počítal. Pro mě skutečně daleko důležitější byly ty myšlenky nebo ty aktivity, které se provádějí, než ta funkce samotná. Víte, já už na žádných funkcích nelpím. Já si opravdu myslím, že lidé by měli dělat to, co si skutečně myslí podle toho, jaké mají názory, takže jsem s tím počítal. Samozřejmě byla to klasická ukázka toho, že některé strany využily situace tak, jak bylo možné. Nicméně vás to ať chcete nebo nechcete zaskočí, že vás podrazí i nejbližší lidé, kterým jste nejvíce pomohl, ale to je život! Život běží dál a já jsem se z toho rozhodně nezhroutil. A jestli si někdo myslel, že se z toho zblázním, tak to v žádném případě.

Komentátor: No chtělo to kus chlapské odvahy do toho takhle jít, protože jak říkáte, že jste s tím počítal, tak to jsou věci, u kterých jsme si od roku 1989 zvykli, že už takováto zásadní rozhodnutí nemusíte řešit.

p. Mrvka: Tak v tom máte pravdu, ale přece jenom, víte já se těch posledních deset let pohybuji v komunální politice a před tím jsem byl na kraji. Já jsem nikdy nechtěl být politikem. Snažil jsem se vždycky řešit i v té komunální politice věci, co lidé skutečně potřebují, a to ať už z úrovně kraje či regionu. Pro mě nějaká velká politika není, proto mě zajímají zejména ty věci, které jsou potřeba řešit kolem sebe a co lidem pomáhá.

Komentátor: Co krajské volby? Přece jenom je to významná záležitost, která se týká budoucnosti na další 4 roky a ten kraj je velmi významným hráčem v našich životech tady na jihu.  Jaké máte úmysly v případě, že se to podaří.

p. Mrvka: Tak krajské volby budou letos zase jiné, než byly ty předcházející, ať chcete nebo nechcete, když se podíváte na složení jednotlivých kandidátek, možnosti a prognózy, které hlásají různí politologové. Tyhle volby mohou být zásadní v Jižních Čechách i v tom,  že třeba může i nějaká strana vyhrát zásadním způsobem, ale může ji to být houby platné, protože když si vezmete nějaký matematický model, tak tam vychází, že bude několik stran, které budou mít třeba po 5 mandátech. Takže to bude něco jiného, ale to je to, čím se zabývají politologové. Na to se já takhle nedívám. Je přece vždycky nejpodstatnější sestavit funkční koalici, která bude dělat to, co je potřeba pro Jihočeský kraj. A řekněme si zcela upřímně, že za ty poslední dva a půl roku se mi zdá, že se ten kraj trochu zabrzdil, takže by potřeboval nový impuls.

Komentátor: S kým by ve vašem případě byla vhodná koalice, kdyby jste ji sestavoval nebo jste se zúčastnili jejího sestavování? Můžete to takhle říct?

p. Mrvka: Tak určitě asi názorově nejblíže jsme na tom s Jihočechy. Tam máme hodně podobné myšlenky, ale my nevylučujeme žádnou spolupráci. A já jsem to vždycky dokázal i na té radnici v Jindřichově Hradci, že pro mě nějaká politická nálepka není podstatná. Pro mě jsou důležití lidé. Jestli jsou pracovití, ochotní pracovat pro tu koalici a pro potřeby těch lidí, kteří tam bydlí, a ne nějaké politické tlaky. Je pravda, že na tom kraji je to už trochu někde vyšší, že mnohdy ta politika, zejména celostátní, do toho zasahuje. Ale já jsem optimista a myslím si, že rozumní lidé se mezi sebou vždy domluví.

Komentátor: Tak hlavně na tom kraji se sice po nějaké době lidé poznají, ale né vždy je to tak jako na tom městě, kde se znáte z pravidla osobně, a ty lidi máte tak jako „načuchaný“.

Mrvka: Víte, na tom kraji zásadní rozdíl oproti městu nebo obci je v tom, že když jste ve městě, tak potkáváte lidi, kteří vás buď pochválí, nebo vám rovnou vynadají hned před radnicí nebo na náměstí. A na tom kraji už je to takové méně osobní. Už je to takové technokratické to rozhodování a není ten zpětný kontakt s těmi lidmi, takže v tom je potřeba se naučit pohybovat a hlavně se nenechat jakoby odtrhnout od těch problémů lidí. Já si myslím, že v těhle mých letech a zkušenostech už to dokážu. 

Komentátor: Když se to povede, jaké máte priority z hlediska toho, co by se v Jihočeském kraji mělo stát?

p. Mrvka: Tak to bych teď musel samozřejmě brát jednu oblast po druhé, ale samozřejmě pro mě jedna z našich základních věcí je bezpečnost jako taková. To nemluvíme o bezpečnosti jestli vás někdo někde okrade. To se bavíme o bezpečnosti dopravní, o bezpečnosti teda samozřejmě osobní, tj.  hasiči, policajti atd. Dále se bavíme o bezpečnosti ekonomické či sociální. Já vím, že to možná zní trochu divoce, ale tak to prostě je. Proběhla nějaká vlna koronaviru a jsou nějaké ekonomicky zásadní dopady, které se projeví do rozpočtu kraje. Spousta lidí se bude dostávat do problémů, kdy budou potřebovat pomoc a to si myslím, že by bylo potřeba pojmout skutečně hodně komplexně tak, aby ty lidi měli pocit, že mají někoho, kdo jim pomůže, když bude nejhůře. To je jedna z našich priorit a já si myslím, že to je věc, kterou opravdu lidé ocení, až to skutečně přijde v plném rozsahu.

Komentátor: Ono je to možná blíže, než si myslíme, protože ty prázdniny skončí a začnou se lidé mnohem více potkávat, děti půjdou do školy a pokud má něco přijít, tak to asi samozřejmě přijde na začátku podzimu.

p. Mrvka: Tak ten, kdo sleduje státní rozpočet, samozřejmě vidí, jak se vyvíjí státní rozpočet. Od toho se vyvíjí podíl na sdílených daních pro kraje, obce a města. Ty dopady jsou naprosto zásadní. Lidé prostě budou muset pochopit, že se bude muset začít zase šetřit. Víte, já jsem si tohle zažil v roce 2010, když jsem přišel na radnici, tak to bylo takové to období, kdy se snižovaly platy a propouštěli lidé. V průběhu krize bylo málo peněz a město v podstatě splácelo půjčky. Dneska je tam skoro jeden rozpočet ušetřený. Takže se dá šetřit, když je „dobře i špatně“. Je to jen otázka rozumného využívání peněz.

Komentátor: Když se vrátíte duchem na tu radnici v Jindřichově Hradci. Co se vám vybaví jako největší úspěch? To nejvíc, co tam zůstalo po vás? Protože každý starosta má rád, když tam v té kanceláři nějaký kus jeho odkazu zůstane.

p. Mrvka: Pro mě bylo vždy zásadní každý rok při schvalování rozpočtu, aby podíl investic ve schváleném rozpočtu byl hodně nad 20 %. Většinou se nám to dařilo kolem 30 %. Pak už pro mě není důležité, jestli je to tahle komunikace, tenhle dům pro seniory nebo cokoliv jiného. Prostě to hospodaření s veřejnými financemi musí být prorůstové, aby to mělo smysl. Ty peníze se nesmí „projídat“, ale zase na druhou stranu musíte zabezpečit všechny činnosti, které mají být zabezpečeny. Takže já jsem hrdý na to, že město pravidelně investovalo kolem 30 %, což je v porovnání s krajem a se státním rozpočtem úplně někde jinde. A přitom jsme ještě stačili našetřit hodně velké peníze, takže na to jsem hrdý. No a potom samozřejmě těch staveb a činností je tam také velká spousta. Například se rozběhl kulturní život. Já jsem včera procházel město a běží tam jakýsi festival „Do klobouku“, při kterém tam vystupují pouliční umělci. Je tam 54 předzahrádek otevřených, které jsou všechny zdarma. Ti podnikatelé za to neplatí ani korunu. My když jsme přišli, tak tam byla jedna předzahrádka, za kterou se městu platilo. Takže my jsme šli touhle cestou to otevřít a pomáhat podnikatelům, jak jen to jde a život se pak rozběhne.

Komentátor: Pane Mrvko, čas nám utekl úplně neuvěřitelně. Dobře se s vámi povídalo a já vám moc děkuji za váš čas.

p. Mrvka: Děkuji a přeji krásný den vám i divákům.

Celé video si můžete pustit zde:

Rozhovor s panem Mrvkou pro Jihočeskou TV

Změna 2020

Letošní rok nebyl lehkým pro nikoho z nás. My jsme se rozhodli, že právě teď nastal ideální čas na změnu. V rámci našeho politického hnutí Změna 2020 jsme připravili politický program, který se zaměřuje na nejrůznější oblasti každodenního života. 

Přečtěte si, co bychom rádi změnili. Budeme rádi, když se nás rozhodnete v letošních volbách podpořit a společně budeme budovat lepší budoucnost pro vás i vaše děti.

Mohlo by vás zajímat

Kontakty

Napište nám:
info@zmena2020.cz
Sídlo:
Změna 2020
Bohunická 535
Týn nad Vltavou, 37501
IČO: 08773297
Jsme na sociálních sítích: